Zekeriya Kitapcı (FORUM)
Aralık 19, 2014, 03:02:39 pm *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Web Sayfamızın Forum Bölümü Açılmıştır.
Hoş Geldiniz...
 
  PORTAL Ana Sayfasi Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 4 5
1  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Mehmet Kara- İMAM HATİPLİLER VE BEDİÜZZAMAN : Eylül 13, 2012, 05:11:25 pm
13 EYLÜL 2012 SİVASIN SESİ


Ben İmam Hatip Liseli değilim, okullar arasında ayrım yapılmasına da karşıyım. Her okulun mezunları arasından iyilerde kötülerde çıkabilir.
 
 İmam Hatip Liseleri açıldığı günden beri hep gündemde olmuş, sürekli tartışılmıştır. Bir zamanlar açanların niyetleri sorgulanmış, kendilerine göre bir din ve din adamı yetiştirilmek istendiği söylenmiştir. Bu iddia açanlar açısından büyük ölçüde doğru da olabilir. Ama Anadolu insanı bu okulları benimsemiş ve varını yoğunu seferber ederek ayakta tutmuş, yok etmek isteyen hâkim güçlere rağmen sahiplenmiş ve vatana millete faydalı nesillerin yetişmesine vesile kılmıştır.
 
 Bu günlerde bu okullar yine gündemde. En çok konuşulan, hatta bir kesimin hedef tahtasına koyduğu, ellerinden gelse bir avuç suda boğmak istedikleri Türkiye'nin zencileri imam hatipliler ve bütün dindarlar…
 
 Şimdiye kadar imam hatiplilerden vatana ve millete zarar verecek davranışlar zuhur etmemiştir. İstisnai bazı şahısların ferdi hataları ise onları bağlar, bütün camiayı ve bu okulları mahkûm etmez. Eğer bazı mensuplarının hataları yüzünden okullar mahkûm edilecek olsa ve o okullar kınansa kaç okul temiz kalabilir?Böyle bir araştırma yapılsa herhâlde yine en az hatalı olanları imam hatipliler olacaktır.

 Ama şunu da ifade etmem lazım: İmam Hatip mezunları ve öğrencileri hatta öğretmenleri daha fazla dikkat etmeli, bu mesuliyet duygusu içinde hareket etmeli, örnek bir insan tipi ortaya koymalıdırlar.

 Bediüzzaman Hazretleri Emirdağ Lahikası kitabında imam hatiplerin açılmasından dolayı sevincini dile getirerek neler yapılması gerektiğini de anlatmıştır. Zaten din, iman, vatan ve millet adına yapılan her hayırlı faaliyete sahip çıkmak Üstad'ın karakteridir.
 
 Beni en çok etkileyen Prof. Dr. Zekeriya Kitapçı'nın “Bediüzzaman Said Nursi ve Anadolu İman Hareketi" adlı eserinde anlattıkları oldu.

 Diyor ki yazar:
  “Isparta İmam Hatip Okulunda okurken Bediüzzaman'ı ziyaret ettim. Bediüzzaman, adımı, nereli olduğumu ve ne iş yaptığımı sorduktan sonra:

 ‘Kardeşim!'dedi.
 
  ‘Ben İmam Hatip Okulu talebeleriyle yakından alakadarım. Evet,  İmam Hatip Okullarının benim yanımda çok büyük bir ehemmiyeti var. İnşallah eski hakiki medreselerin yerlerini tutacak ve halkı irşad vazifesini tam yapacaklardır. Bu zamanda ihlaslı bir İmam Hatip Okulu talebesi yüzelli evliya kadar imana hizmet edebilir.
 
 Sana bunu söylüyorum ki; sizler katiyyen hizmet-i diniyenize mukabil maddi menfaat istemeyiniz. Kalben de olsa talep etmeyiniz. Size verilen ücreti sırf bir ihsan-ı İlahi olarak kabul ediniz. Aldığınız vakitte onu; ‘Hizmetimin ücretidir.' demeyiniz. ‘Bu dedi, yayından çıkmış ok gibi kolunu uzattı.
 
 İki talebesini göstererek:
  “Talebelerim kimsenin hediyesini kabul etmezler. Onlara en yüksek makam da verilse, hatta üç bin lira aylık verilse yine dönüp bakmazlar. Hizmet-i diniyelerini hiçbir şeye alet ve tercih etmezler.' Diyerek bana çok önemli bir ders vermişti.”
 
 Hocanın anlattığı bu hatıradan da anlaşıldığı gibi, İmam Hatiplilerden beklenti büyüktür. İhlasla, takvayı esas alarak iman ve Kur’an hizmetinde bulunmak en önemli vazifeleri olmalıdır. Her İmam Hatipli, Efendimizin beyan buyurduğu gibi, “Bir kişinin hidayetine vesile olmak, üzerine güneşin doğup battığı her yeri fethetmekten hayırlıdır.” şuuru içinde yaşamalıdır.
 
 Hatasız insan da kurum da olmaz. Ama siz Allah’ın Mahkeme-i Kübra’da yaptığı muamele ile muamele edin. Yani birinin sevabı günahından, hasenatı seyyiatından, iyi tarafı kötü yanından fazla ise ona iyi gözüyle bakın, yanlışları da şefkat ve merhamet ile ıslaha çalışın.http://www.sivasinsesi.com/article.aspx?yazarId=37&yaziId=3378
2  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Mahmut Tekin- SURİYE ÇAĞRIŞIMLARI : Eylül 13, 2012, 05:08:33 pm

13 EYLÜL 2012  SON DEVİR

Yıl 1994-95 yılları olmalı. Televizyonculuk yılları… Ekip arkadaşım kıymetli ağabeyim Levent Geylan… S.Ahmet Arvasi ile ilgili bir belgesel yapıyoruz. Belgeselde kuzenlerinden S.Ahmet Arvasi hakkında Kasım Arvas’ın görüşlerini alacağız. Kasım Arvas Van Eski Müftüsü… Kasım Arvas’ın evine gidiyoruz. Evde yabancı konuklar var, Suriye’den gelmişler…
 
Kasım Arvas, o gün Necip Fazıl, S.Ahmet Arvasi ve damadı Cahit Zarifoğlu hakkında orijinal bilgiler anlatıyor…
 
Sizi istihbarat dinlemiyor mu?
 
Kasım Arvas’ın misafirleri Suriyeli... Türkçe anlıyorlar, sorularını Arapça soruyorlar… Çok yoğun bir sohbet… Sohbet daldan dala atlıyor. İktidarda Turgut Özal var. İktidarın bir olumsuzluğuna var gücümüzle yükleniyoruz. Bizim muhalefet dozajımız epey artmış olmalı ki, Suriyeli konukların rengi değişmeye başlıyor. İçlerinden biri Kasım Arvas’a bir şeyler soruyor. Kasım Arvas gülmeye başlıyor. Önce onu yatıştırıcı birkaç kelime söyledikten sonra, konukların kaygısını bize anlatıyor.
 
Başbakan Turgut Özal aleyhine konuşmalar başlayınca, konuklar “devlet yöneticilerine nasıl bu kadar muhalefet edebiliyorsunuz? Sizi istihbarat dinlemiyor mu?” Diye telaşlanmışlar… Kasım Arvas, bizde böyle konuşmaların 24 saat sürdüğünü, kimsenin bu tür konuşmaları takip etmediğini, isteyenin istediği şekilde konuşabileceğini söylüyor. Sohbetin sonraki kısmı, önceki gibi coşkulu gitmiyor. Çünkü Suriyeli konuklar, devlet yöneticileri aleyhine konuşma kaygısından sıyrılamıyor. Çok geçmeden müsaade isteyip ayrılıyorlar.
 
Suriyeli Türkmani ile görüşme
 
 Bu sefer 2000’li yıllar… Yönetmen-işadamı Mehmet Tanrısever’in sekreteri arıyor. Mehmet Tanrısever akşam evine yemeğe davet ediyor. Sekreter Mehmet Bey’in Suriyeli konukları olduğunu söylüyor. Mehmet Tanrısever bu konuklarla tanışmamızı istiyormuş. Doç.Dr. Süleyman Doğan, senaryo yazarı Mehmet Uyar ve ben, akşam Kıraç’a Mehmet Tanrısever’in evine gidiyoruz. Suriyeli konuklarla tanışıyoruz. Konuklardan biri Arap, diğeri Türkmen… Hatta soyadı Türkmani… Türkiye’yi takip eden bir işadamı… Türkiye Türkçesi gayet güzel… Türkmani ufuklu biri… Kendisinin uyanışına vesile olan bir kitaptan bahsediyor. Kitap ‘Hz.Peygamber’in Hadislerinde Türkler’… Prof.Dr. Zekeriya Kitapçı’nın eseri… Bu kitabı okuduktan sonra dünyası değişmiş Türkmani’nin… Kültür sanat işlerine dalmış, sadece Türkiye’ye değil, Türk Dünyası’na geziler yapmış. Türkmenistan’a gitmiş, meşhur yönetmen Hocakulı Narlıyev ile tanışmış. Narlıyev adı anılınca, Hocakulı Narlıyev’in Cengiz Aytmatov’un ‘Cemile’ adlı eserini sinema filmi olarak çektiğini söylüyorum. Mehmet Tanrısever, Aytmatov dostluğunu, ilişkilerini anlatıyor. Aytmatov’lu fotoğraflara dalıyoruz… Suriyeli Türkmani, Aytmatov konusunda da bilgili…
 
Türkiye’den grupların Suriye ile yakınlaşmaları
 
Aydın Yabancılaşması’ kitabım çıkınca, muhteva ile ilgili sandığım mekanlara uğruyorum. Yeni Bosna’dayım Zaman, Türkiye, Yeniçağ, Yeni Asya her kapıyı çalıyorum. Gittiğim kurumlardan biri de İhlas Vakfı oluyor. Vakıf başkanı Mehmet Okyay, vakıf olarak öğrenci yurdu yanında geziler düzenlediklerini anlatıyor. Geziler, Suriye ve Hindistan’a yapılıyormuş. Suriye’de öncelik Selahattin Eyyübi, Mevlana Halid-i Bağdadi ve Sultan Vahdettin’in kabirlerini ziyaret. Hindistan’da İmam-ı Rabbani’nin türbesi ziyaret ediliyor.
 
 Başbakan Erdoğan da o dönemde Suriye ile yakından ilgileniyor. Yeni Şafak gazetesi yazarı Hakan Albayrak Türkiye ile Suriye’nin birleşmesinden bahsediyor. Görüşleri ilgi ile karşılanıyor.
 
Tevfik Kuşoğlu İşhanı’ndan Suriye’ye
 
Cağaloğlu’ndayım… Bizim Tevfik Kuşoğlu İşhanı bir alemdir. Üretmen Han kadar olmasa da sağın tarihini bu binanın odalarından takip edebilirsiniz. Mesela binanın girişinde daha önce Alfa’nın olduğu yer yakın zamana kadar şimdiki cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün mülkü idi.  Selenge’nin sahibi Ahsen Batur, Başbakan Erdoğan’ın İmam-Hatip’ten sınıf arkadaşıdır. Abdullah Öcalan bile tecritte değilken, niçin tecritte kaldığı bilinemese de 80’li yıllarda Salih Mirzabeyoğlu’nun Gönüldaş Yayınları bu handa 41 numaradadır… Bizim Biyografi Net 4 yıl bu handa yaşadı. Biyografi Analiz dergisi Tevfik Kuşoğlu İşhanı’nın 39 numarasında çıktı.
 
Müslüm Gündüz’ün Suriye Seyahati
 
Geçen gün Tevfik Kuşoğlu İşhanı’nda Gündoğan Yayınları’na, Eren Gündoğan’a uğradım. Gündoğan’ın komşusu Abdüssamed Hoca, Müslüm Gündüz’ün dostlarındandır. Selamlaştık, hoşbeşten sonra konu Suriye’ye geldi. Abdüssamed Hoca, Aczimendi şeyhi Müslüm Gündüz’le Suriye’ye yaptıkları geziyi anlattı. Suriye’de devletin Sünni yapılanması Müslüm Gündüz’ü saygı ile karşılamış. Abdüssamed Hoca, Müslüm Gündüz için düzenlenen törende Kur’an-ı Kerim kıratını kendisi yapmış…
 
Hatime: Benim medreselerim nerede?
 
Ramazan El-Buti, Suriye’de İslam alimlerinden… Ehli sünnet vurgulu kitapları var. Oğlu Muhammed Ramazan El-Buti’nin Ahmedi Hani’nin aşk destanı ‘Mem u Zin’ hakkında bir çalışması dikkatimizi çekiyor. El-Buti, Kürt kökenli ve medrese eğitimi veriyordu. Nusayri Baas iktidarı altında yoğun bir Sünni medrese eğitimi var! (Nusayri azınlığın Şialaşma süreci ayrı bir yazının konusu…)
 
Evet Nusayri azınlığın yönetimindeki Suriye’de devletin ayrıca Sünni bir yapılanması var. Türkiye’den binlerce genç bu medreselerden eğitim alıyor.
 
Nusayri azınlığın yönetimindeki Suriye’de Sünni medreseler yer alırken, Türkiye’de müzelik olarak bile medrese kalmadı. Diyanet’in bu konuda Mollaları kadroya alma projesi oldukça ürkek bir teşebbüs.
 
Kuzey Irak’tan sonra Kuzey Suriye’de PKK-Barzani ittifakını görünce, vaziyet bana Sezai Karakoç’un bir hikaye ismini çağrıştırıyor: ‘Geç kalmış adamın öyküsü’…
 
Evet geç kaldık! Burnumuzun dibindeki Suriye’yi algılamada, Nusayri Suriye yönetiminin Sünni yapılanmasını uygulamada bile geç kaldık. Yazık bize vah bize…


http://www.sondevir.com/?aType=yazarHaber&ArticleID=3830
3  General Category / Bilimsel Etkinlikler / Avrasya Bir Vakfı konferansı Mart 2010 : Ocak 15, 2012, 06:10:05 pm
Prof. Dr. Zekeriya Kitapçı, Avrasya Bir Vakfında “Çanakkale Zaferi ve Türklerin Ortadoğu İman Hakimiyeti” konulu bir konferans vermiştir.
Avrasya Bir Vakfı’nda Çanakkale Zaferi ile ilgili olarak bir belgesel gösterildi. Oldukça duygulu anların yaşanmasına sebep olan belgesel gösterisinde Çanakkale Muharebelerinde bulunan Mehmetçilerin yazdıkları mektuplar ve annelerin oğulları için söyledikleri yer yer gözyaşlarına sebep oldu. Daha sonra konferansın oturum başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Donuk açış konuşmasını yaptı. Bu konuşmada Prof. Dr. Donuk özetle şunları ifade etti;

            “Doğrusu biraz önce izlediğimiz sahneler söz söyleme kudretimizi azaltmış bulunuyor. Öncelikle ben Avrasya Bir Vakfı’na gerçek bir alim hocayı “Hz. Peygamberin Hadislerinde

Ortadoğu İman Hakimiyeti ve Türkler” konusunda konuşmak üzere bizlerle bir araya getirdiği için takdirle karşıladığımı ifade ediyorum. Biliyoruz ki Türk kelimesi önce bir boyun sonrada bir milletin adı olmuştur. Bu isim bugüne kadar söylendiği gibi Göktürklerle ortaya çıkmış bir isim değildir. Konusunda çok önemli çalışmalar yapmış ve doktora tezini bu hususlarda çalışmış olan Dr Mustafa Köymen Çin kaynaklarına inerek Hunlara Çinlilerin “Tuku” adını verdiklerini Çince’de ‘r’ harfi olmadığı için bunun esas itibariyle “Türk” karşılığı kullanıldığını iddia ve ispat etmiştir. Konunun dünya çapındaki otoritesi Eberhart  bu tezin doğruluğunu tasdik ve teyit etmiştir. İnsanlığın en uzak tarihinden bugüne kadar gelmiş olan şerefli Türk milleti İslamla müşerref olarak tarihte hiçbir millete nasip olmamış büyük bir güce kavuşmuş ve insanlığın büyük medeniyetlerinden Türk İslam Medeniyetini tesis etmiştir. On asır İslamın bayraktarlığını yapan bu soylu millet Kur’an da Allah’ın iltifatına da mahzar olmuştur. Peygamberimizin hadislerinde de övülmüştür. İşte bu konu da ve alanında bütün dünyada tek otorite olarak gösterebileceğimiz Zekeriya Kitapçı hocamız bizleri aydınlatacaklardır.”

            Söz alan Prof. Dr. Zekeriya Kitapçı konuşmasında şunları ifade etti;

            “Avrasya Bir Vakfı’nın aydınlık ve muhabbet dolu bu mekanında sizlere tekrar hitap edebilme imkanını bulduğum için Allah’a şükrediyorum. Seçmiş olduğumuz başlıkla ilgili olarak neden Ortadoğu İman hakimiyeti sorusu akla gelebilir. Hemen şunları hatırlamamız gerekiyor.

     * Bütün büyük dinler ve Peygamberler

     * Bütün büyük harpler

     * Büyük imparatorluklar

    * Nihayet büyük medeniyetler ve insanlığın halen daha meşgul olduğu çok ehemmiyetli kaynaklar bu bölge üzerine dikkatleri yoğunlaştırmaktadır.

Peygamber Efendimiz diğer peygamberlerden farklı olarak hem son din İslam’ın peygamberi olarak Allah’ın dinini tebliğ etmiş hem de bu bölgeden başlayarak ilahi kudretin iman hakimiyetini cihana yaymayı hedef edinmiştir. Zira Allah Kur’an-ı Kerim de fahri kainata bu görevi vermiştir. Peygamber Efendimiz bu maksadın hasıl olmasında Türk milletinin gelecekte oynayacağı rolü bir mucize olarak görmüş ve kutsi hadislerinde bunu zaman zaman çevresine ifade etmiştir. Zira Allah Kur’an-ı Kerim’de peygamberine ve bütün inanlara “Allah onları sever, onlarda Allah’ı severler” ayeti ile Allah yolunda her şeylerini feda edecek ve bu yolda kahramanca mücadele edecek bir kavmi müjdelemektedir. Müfessirler ve tarihi vakalar bize bu kavmin Türk milleti olduğunu ifade etmektedir. Hazreti Peygamberin hadislerinde Türkler işte Levh-i Mahfuz’daki bu alın yazısının Hz. Peygamber tarafından okunması ve Muhammed ümmetine bir ilahi müjde olarak verilmesi şeklinde tezahür etmektedir. Millet olarak bu ilahi hikmeti daima idrake ve bu ilahi nimete daima layık olmaya mecburuz.”

      Prof. Kitapçı’nın konuşmasını tamamlamasından sonra kapanış bölümünde Prof. Dr. Abdülkadir Donuk özetle şunları söyledi;

      “Hocamızın da eserlerinde yer alan hadisi şerifler İslam alemince sahih hadislerin toplanıldığı kitaplar olarak kabul edilen Kütübü Sitte olarak bilinen 6 kitabın 4’ünde yer almaktadır. Büyük Türk İslam alimi Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügat’it Türk kitabında yer verdiği şu hadislere dikkatinizi çekmek istiyorum;

Birincisi ; ‘Türk dilini öğreniniz. Çünkü onların hakimiyetleri uzun sürecektir.’

İkincisi; ‘Allah devlet güneşini Türklerin burcundan doğurmuştur. Onlar dünyaya hakim olacaklardır.’

Diğeri de; ‘Türkler size dokunmadıkça siz onlara dokunmayınız.’ Hadisi Kutsileridir.

      Tarihi gerçekler de bu hadisler de ifade edilen hususlarla örtüşmektedir. Dört Halife devrinde de İslam halifelerinin bu hususlara hassasiyetle riayet ettiklerini görmekteyiz.”

Büyük bir ilgi ve dikkatle dinlenen konuşmalardan sonra Prof. Dr. Zekeriya Kitapçı’ya vakfın şükran plaketini Yeniçağ Gazetesi yazarlarından Muhiddin Nalbantoğlu, kitap hediyelerini ise Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Bozkurt takdim etti.

http://www.avrasyabir.org/2010/03/%e2%80%9cturk-dilini-ogreniniz-onlarin-hakimiyeti-uzun-surecektir-%e2%80%9d-hz-muhammed/4  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Ynt: Sn Rehim Nebiyevin kitap talebi (Azerbaycan) : Ekim 22, 2011, 06:49:37 pm
Selam Değeli Prof.Dr. Zekeriya Kitapçı Bey

Göndermiş olduğunuz ve sabırsızlıkla beklediğim kitapları tez bir
zamanda bu gün aldim.Türk Düşünce Hareketinde buyuk bir ilm adamı ve
tarihçi olarak böyle kitaplari biz gençlere kazandırdığınız icin ayrıca
Teşekkürler ederim.
Bizlerin milletleşme surecinde ortak olan tarihmizin aydınlanmasına ve
gelecek problemlerimize duşunerek çare uretmeğimize Türk gibi duşunüp
yetişmemize büyük katkı sağlayacaktır İnşaAllah!
Zahmet ve ilginize teşekkürler ederim.
Allah razı olsun.Dostluğunuz icin bir daha Teşekkürler ederim.
Sevgi ve hürmetle.
5  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Ynt: Sn Rehim Nebiyevin kitap talebi (Azerbaycan) : Ekim 22, 2011, 06:45:11 pm
Hürmetli Prof.Dr. Zekeriya Kitapçı Bey,

Odlar yurdu Azerbaycandan selamlar olsun.

Mektubuma zahmet cekerek cevap verdiginiz icin,
Kitaplariniz konusunda olumlu ilgi ve yardimlariniza da onceden
Tesekkürler ederim. Hz. Peygamberin Hadislerinde Türkler adli kitabiniz
Universite yillarimda bizlerin bas ucu ve bas vurdugu kitabiniz idi.TDAV
Yay cikan bu kitabinizi burada vakfin temsilciligi olan kutuphanede
okuyup
incelemistim.
Sonralar maalesef bu kutuphane baglandi Turkiyede yeni yayinladiklari
kitaplara ulasmamiz mumkun olmadi.
Eger mumkunse asagidaki adresime istemis oldugum kitaplarinizdan
heresinden bir tane olmakla postayla gondererdiniz.Tutari da yazsaniz
cok sevinerdim buradan
bankaya yatirmak icin hesap acmak ve vergi dairesine bas vurmak lazimdir
postadan havale de mevcut degildir.
Ben tutari yalniz taahutlu zarfla adresinize gondere bilerim .
Bu kitaplarinizi burada bulup okumak cok zordur.

Kitaplarinizi dört gözle bekleyecegim!Rahim NEBIOGLU

Binakadi. M.Resulzade
A. Alihanov No: 25.
AZ 1113
Baku/AZERBAYCAN
6  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Ynt: Sn Rehim Nebiyevin kitap talebi (Azerbaycan) : Ekim 22, 2011, 06:44:01 pm
Sevgili Rahman Nebiyev beye,

Kardeş Azerbaycanın yiğit sesi. Selam ve sevgiler. Naciz eserlerime gösterdiğiniz samimi ilgi beni ziyadesiyle memnun etmiştir. Sizin azerbaycandan bizlere ulaşan bu gür sesiniz bizlere Türk Dünyasının yeniden ayağa kalkması kendi şahsiyetini keşfetmesi ve özüne dönmesinde büyük ümitler vermektedir.

Kitaplarımızı size göndermek bizim için büyük bir memnuniyet. Türkiyeden size bu kitapları ulaştırabilecek bir kişi varsa onun telefon numarasını veya azerbaycan adresinizi bize bildirdiğiniz takdirde kitaplar size sembolik bir fiyatla gönderilecektir.

 

21. asrın bir Türklük asrı olmasına giden yolda ki yüksek hizmetlerinizde sizlere üstün başarı dileklerimle birlikte selam ve sevgilerimi sunarım.

Prof.Dr. Zekeriya Kitapçı

7  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Sn Rehim Nebiyevin kitap talebi (Azerbaycan) : Ekim 09, 2011, 11:36:15 am
Cok Degerli PROF. DR. ZEKERIYA KİTAPÇI Bey,

Ilk once Sizleri Baku sehrinden selamlar ve bu övülmege deger
calismalarinizda basarilar dilerim. Sizlere yazmakta maksadim burada
ulasa bilmedigim degerli kitaplarinizla ilgilidir.


"Yeni İslâm Tarihi ve Türkler - I- II"

"Türkistan Milli Tarih ve Medeniyet Davamız"

"Orta Asya Türk İslam Medeniyeti Fıkıh Kelam ve İslam Felsefesinin
Gelişmesinde Müslüman Türklerin Yeri"

"Orta Asya Türk İslam Medeniyeti tefsir ve Hadis İlminin Gelişmesinde
Müslüman Türklerin Yeri"

"Osmanlı ve Selçuklulardan Önce Ortadoğuda Türkler "

"TÜRKLERİN MÜSLÜMANLIĞI KÜLLİYATILütfen! Rica ederim bunlari temin konusunda yardimci olunuz.
Birbasa sizlere yazmak kararina geldim.Beni anlayisla karsilayacaginiza
inaniyor ve Olumlu cevap verseniz yazin adresimi Yazip gondererim
postayla gondererdiniz.

Sevgi ve Hurmetle
Rahim NEBIYEV
8  General Category / Bilimsel Etkinlikler / Şam Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen konferans 2 Kasım 2010 : Ağustos 10, 2011, 07:34:02 am
Prof. Dr. Zekeriya Kitapçı, Şam Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından 2-4 Kasım 2010 tarihinde Suriye’nin Şam kentinde düzenlenen 5. Uluslararası İslami Devirlerde Anadolu ve Doğu Arap Dünyası konferansında "Mervan B. Muhammet ve Hazar Türkleri arasında İslamiyetin Yayılması" isimli bir bildiri sunmuştur.

http://www.damascusuniversity.sy/home/conf/879- بدء-أعمال-المؤتمر-السوري-التركي-الخامس-حول-المشرق-العربي-والأناضول-في-العصور-الإسلامية
9  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Ynt: Ayşegül hanımdan kaynak kitap talebi : Temmuz 03, 2011, 08:20:12 am
Sayın ayşegül hanım istediğiniz kaynak kitaplar adresinize gönderilmiştir. Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.

Prof.Dr. Zekeriya Kitapçı
10  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Ynt: Ayşegül hanımdan kaynak kitap talebi : Temmuz 03, 2011, 08:18:32 am
Sayın ayşegül hanım selam ve sevgilerimi sunuyor, dünya ve ahiret mutlulukları diliyorum. Faziletleri dünyaları dolduran büyük Türk anası Sümeyyeye gösterdiğiniz ilgiden  son derece mutlu oldum. İletişim  bilgilerinizi verdiğiniz takdirde size her türlü yardımı yapabileceğimi bildirir ve başarılarınızın devamını dilerim.

Prof.Dr. Zekeriya Kitapçı
11  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Ayşegül hanımdan kaynak kitap talebi : Temmuz 03, 2011, 08:17:57 am
merhabalar hocam nasılsınız. ben hz. sümeyye annemiz hakkında araştırma yapan kendi halinde amatör bir yazarım. lakin türkçe yazılmış çok az eser var ve hiç biri tafsilatlı değil. sizin hz. sümeyye nin türk'lüğüne dair bir araştırmnız olduğunu hatırlıyorum. bu araştırma sırasında eminim elinize pek çok kitap değmiştir. bana kaynak kitap ismi konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum. isimler verirseniz bir şekilde araştırıp edinebilirim sanıyorum. yada bu konuda ilgili kimselere de beni yönlendirebilirsiniz. şimdiden allah razı olsun. çalışmalrınızda başarılar dilerim.
12  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Tayyib Yusuf Japonyadan Selam ve Sevgiler : Ocak 13, 2011, 07:16:21 pm
Merhaba pek kıymetli hocam,
Nasılsınız,
 
Lütfinize nail olarak beraber çektirdiğimiz resimleri göndermede biraz geç kaldığım için affınızı istihram eder, Konya'da misafir ettiğiniz ve göndermiş olduğunuz kitaplar için teşekkür ediyorum.
.
İstanbul'a geldikten sonra hemen babama selamınızı ilettim, çok sevindi ve size de çok çok selamları var.
 
Anavatan'da ve Japonya'dayken sizi ve eserlerinizi gıyaben tanımıştım, bu seferde kendizile tanışma fırsatıyla şereflendirildiğim için kendimi bahtiyar adediyorum. Yüce Allah'tan size uzun ve hayırlı ömür, Türk ve İslam dünyası, nihayetinde insanlık adına bol bol meyve vermenizi temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
 
Türkan teyzeme ve Ertuğurul bey'e de selamlarımı iletin lütlfen.
 
Tayyib Yusuf
 13  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Ynt: Tarkan öğretmenden : Ocak 13, 2011, 06:49:28 pm
Sevgili Tarkan, sitemize karşı göstermiş olduğunuz ilgiye sonsuz, kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir kaç cümle ile ifade ettiğiniz samimi duygularınız bizlerin gönül deryasında çok büyük dalgalanmalar meydana getirmiş ve Türk Milleti adına duyduğumuz ızdırapların boşa gitmediğini göstermiştir.

Müslüman Türk Milletini tanımak, onun insanlığın hayrına giden yolda O, ilahi hizmetine sahip çıkmak, onun kara sevdalısı olmak ve bir imani coşku ve yaşayış haline getirmek, şu fani dünyada bir insan için ulaşabileceği en büyük mutluluktur. Ne mutlu bu heyecanı duyan, onun Kabe-i İrfanına yönelen, ona hizmete koşanlara.

Bu yüce teveccühünüz ve hizmet duygunuz şahsıma değil Müslüman Türk Milletinedir ve her türlü takdirin üzerindedir.

Sizleri Horasanlı Erenlerin Anadoludaki yeni temsilcileri olarak görüyor ve cenab-ı hakkın bu yüce hizmetinizde sizlerisonuna kadar başarılı kılmasını diliyorum. Şayet yeni Horasanlı Erenler Külliyatından her hangi bir isteğiniz olursa bunlar derhal yerine getirilecektir.

Selam ve dualarımız sizlerin üzerine olsun. Baki hüdaya emanet olunuz.

Prof. Dr. Zekeriya KİTAPÇI
14  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Tarkan öğretmenden : Ocak 02, 2011, 02:04:34 pm
Değerli Hocam bende bir tarih öğretmeniyim.Çalışmalarınızdan her şekilde istifade ediyor ,eserlerinizi herkese tavsiye ediyor ve öğrencilerimize de öğrendiklerimizi aktarıyoruz.Allah kaleminize kuvvet ömrünüze de ömür versin.Ellerinizden öper ,sizi Allah'a ısmarlarım.
15  General Category / Okuyucu Soru, Cevap, Öneri ve Görüşleri / Ynt: Taiman Khadyr Samsun OMU üniversitesi : Aralık 30, 2010, 10:03:33 pm
Sevgili Taiman Haydara,Sonsuz selam ve sevgiler.

Sitemize gösterdiğiniz ilgi ve bu arada yazdığınız bir kaç satırlık duygularınız beni gerçektende mutlu kılmıştır. Ata yurttan Ana yurda, Anadoluya hoş geldiniz. Sizlerle çok daha önceden tanışmak isterdim.

Müslüman Türke yönelmek, onun insanlığın yüce gayelerine olan hizmetine sahip çıkmak bizim için mukaddes bir gaye olduğu gibi, ayrıca bu gayeye hizmet için yola çıkanlara her türlü yardım etmek, onların önünü açmakta ilahi bir sorumluluktur. Kim ne derse desin Moğollar bir sarsıntı döneminden sonra İslam kültür ve medeniyetine çok büyük hizmet etmişler, ona yeni bir altın devir yaşatmışlardır. Sizlerin bu yöndeki hizmet aşkınızı ve coşkunuzu tebrik ediyor ve sizleri kutluyorum.

Şimdilik sizlere bu konularla ilgili Hz. Peygamberin Hadislerinde Türkler, İlk Müslüman Türk Hükümdar ve Hakanları, Türk Moğol Boyları Arasında İslamiyet ve Yeni İslam Tarihi gibi kitaplarımı gönderiyorum. Bundan sonrada sizlere her türlü ilmi manada yardım etmeye devam edeceğim. Bununla beraber sizlerin benimle devamlı irtibat halinde olmanızı hele hele mümkünse bir defa Moğolistana dönmeden önce Konyaya gelmenizi ve bana misafir olmanızı istiyorum. Sizlere dertleşeceğimiz çok şeyler var. Sizleri bu halis niyetiniz ve yüce hizmetinizde en üstün başarı dileklerimle. Baki hüdaya emanet olunuz.

Prof. Dr. Zekeriya KİTAPÇI
Sayfa: [1] 2 3 4 5
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.2 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.088 Saniyede 17 Sorgu ile Oluşturuldu